Translate

piątek, 5 grudnia 2014

Urządzenia sieciowe.




  • Karta sieciowa przewodowa Karta sieciowa (ang. NIC – Network Interface Card) – karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Karty NIC pracują w określonym standardzie, np. EthernetToken RingFDDIArcNet, 100VGAnylan. 

  • / Karta sieci bezprzewodowa - Bezprzewodowa sieć lokalna (ang. Wireless Local Area Network, w skr. WLAN) – sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów (np. tzw. skrętek, czy światłowodów). W Polsce nazwa Wi-Fi (chociaż pierwotnie była nazwą tylko jednego produktu używającego kreślony standard WLAN) używana jest jako synonim określenia WLAN. 

  • Karta sieciowa typu combo 





  • Modem wewnętrzny - Modemy te są zamieszczone wewnątrz komputera, tzn. podłączamy je do płyty głównej komputera przez slot ISA bądź PCI. Modemy wewnętrzne nie zawierają diód informujących o stanie połączenia modemowego. Modem wewnętrzny korzysta z napięcia komputera, nie potrzebujemy już dodatkowego zasilacza (tak jak to było w przypadku modemów zewnętrznych). 



  • Modem zewnętrznyzewnętrzny, czyli występujący w postaci oddzielnego urządzenia, znajdującego się poza komputerem i połączony z nim (lub z innym odbiornikiem) przy użyciu przewodu (interfejs: RS- 232, USB, LPT, Ethernet) oraz charakteryzujący się pełną samodzielnością sprzętową.




  • Transceiver - urządzenie elektroniczne posiadające zarówno nadajnik i odbiornik (radiostacja), które są połączone i mają wspólne obwody w jednej obudowie. Termin pochodzi z roku ok. 1920.
    Podobne urządzenia obejmuje transponder, transwerter i repeater. W terminologii radiowej, jeden nadajnik oznacza jednostkę, która zawiera zarówno odbiornik i nadajnik. Radiooperatorzy mogą budować własne urządzenia, posiadające jedną z funkcji, przekazywania lub odbierania. Przykładem transceivera jest np. walkie - talkie lub CB radio.


  • Konwerter nośników - Konwertery nośników są idealnym rozwiązaniem w przypadku migracji sygnałów sieci miedzianej i światłowodowej. Od teraz możliwe jest korzystanie z technologii światłowodowej i przesyłanie sygnałów na odległość wielu kilometrów bez konieczności wymieniania całej infrastruktury sieciowej.

  • RepeaterRegenerator, wzmacniak, wtórnik, powtarzacz (ang. repeater) to urządzenie stosowane w telekomunikacji do regeneracji sygnału.Zasięg transmisji sygnałów jest ograniczony na skutek zniekształceń, zakłóceń i pochłaniania energii w mediach transmisyjnych. Regeneracja przesyłanych sygnałów w trakcie transmisyjnym pozwala ten zasięg zwiększyć. Regeneratory działają w warstwie fizycznej sygnałów (pierwsza warstwa modelu OSI) i nie próbują interpretować transmitowanych przezeń danych pod kątem ich poprawności (spójności).

  • Koncentrator ( hub ) 
  • Switch
  • Most 
Budowa światłowodu - włókno optyczne przenoszące impulsy świetlne składa się z rdzenia średnica 50 mikrometrów ( Rzadziej 62 mikrometra ). oraz z części zewnętrznej o średnicy 125 mikrometrów nazywanych płaszczem zewnętrznym. Pozostałe elementy włókna to bufor - izolacyjna warstwa akrylowa o średnicy 900 mikrometrów........ I izolacja zewnętrzna. Wyróżniamy światłowody przeznaczone do zastosowań wewnątrz budynków ( Ścisła tuba ) Przeznaczone do użycia na zewnątrz budynków ( Luźna tuba ) - włókna światłowodowe znajdują się w przestrzeni wypełnionej żelem. Światłowód wielomodowy promień światła może zostać wprowadzony pod różnymi kątami - modami. W przypadku światłowodów wielomodowych występuje nie korzystne zjawisko zwane dyspensą polegające na rozszerzaniu się promienia świetlnego wraz z przebytą droga dlatego też światłowody tego rodzaju mogą mieć maksymalnie 5 km długości. Światłowód jednomodowy - rdzeń złożony jest z wielu warstw o różnych współczynnikach załamania jego średnica wynosi 9 mikrometrów może transmitować tylko jedną wiązkę światła a dzięki minimalnej wielkości zjawiska dyspersji można wykorzystywać go do transmisji rzędu 60 km. Światłowody wielomodowe zapewniają przepustowość jednego gigabita na sekundę w odległości do pół kilometra przy dłuższych odległościach należy stosować światłowód jednomodowy zachowując tą przepustowość. Złącza światłowodowe :

Normy dotyczące światłowodowego :


  • ISO / IEC 11801
  • EN 50173
  • TIA / EIA 568A

6 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Chcesz mieć rozwiniętą i uporządkowaną fizyczną infrastrukturę sieciową lub elektryczną? Skorzystaj z usług specjalistów od tras kablowych, a na pewno ci pomoże!

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatne informacje w sumie. Teraz to jest tych urządzeń dużo, duże możliwości dają. Co postęp to postęp. Nawet jak chciałem sobie kupić głośniki to kumpel poradził mi taki co przez bluetooth się może połączyć ze smartfonem na przykład i gotowe, wszędzie będzie działał. Takie właśnie przenośne głośniki na https://www.oleole.pl/glosniki-przenosne,_Sony.bhtml można kupić, wybrać jaki się chce, jest z czego jak sobie przeglądałem. Też muszę się poradzić, który wybrać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Na pewno przy korzystaniu z internetu jakość urządzeń ma duże znaczenie. Ale podstawa to jaka firma i w jaki sposób świadczy nam tą usługę. Zobaczcie sami na https://fiberlink.pl/ . Ja w Krakowie korzystam z internetu, telewizji od nich i od kilku lat nie miałam ani jednej awarii. Internet bez limitu, w technologii światłowodowej.

    OdpowiedzUsuń