- Karta sieciowa przewodowa - Karta sieciowa (ang. NIC – Network Interface Card) – karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Karty NIC pracują w określonym standardzie, np. Ethernet, Token Ring, FDDI, ArcNet, 100VGAnylan.
- / Karta sieci bezprzewodowa - Bezprzewodowa sieć lokalna (ang. Wireless Local Area Network, w skr. WLAN) – sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów (np. tzw. skrętek, czy światłowodów). W Polsce nazwa Wi-Fi (chociaż pierwotnie była nazwą tylko jednego produktu używającego kreślony standard WLAN) używana jest jako synonim określenia WLAN.
- Karta sieciowa typu combo
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEghcU-wivoasoqCEdpJ-nVpqtsYzL0gXFtLmgkCDUuEronfMj8GTuRl25-8UhXm9TrEa0G7dDrixf01PaUpWLIxFDQM7uvV_5k7eacdbyahGNfARJZyz5UIrmw1iloyz3X3dzI6NHKJbr5s/s1600/1636b08ffc1b2647.jpg)
- Modem wewnętrzny - Modemy te są zamieszczone wewnątrz komputera, tzn. podłączamy je do płyty głównej komputera przez slot ISA bądź PCI. Modemy wewnętrzne nie zawierają diód informujących o stanie połączenia modemowego. Modem wewnętrzny korzysta z napięcia komputera, nie potrzebujemy już dodatkowego zasilacza (tak jak to było w przypadku modemów zewnętrznych).
- Modem zewnętrzny - zewnętrzny, czyli występujący w postaci oddzielnego urządzenia, znajdującego się poza komputerem i połączony z nim (lub z innym odbiornikiem) przy użyciu przewodu (interfejs: RS- 232, USB, LPT, Ethernet) oraz charakteryzujący się pełną samodzielnością sprzętową.
- Transceiver - urządzenie elektroniczne posiadające zarówno nadajnik i odbiornik (radiostacja), które są połączone i mają wspólne obwody w jednej obudowie. Termin pochodzi z roku ok. 1920.Podobne urządzenia obejmuje transponder, transwerter i repeater. W terminologii radiowej, jeden nadajnik oznacza jednostkę, która zawiera zarówno odbiornik i nadajnik. Radiooperatorzy mogą budować własne urządzenia, posiadające jedną z funkcji, przekazywania lub odbierania. Przykładem transceivera jest np. walkie - talkie lub CB radio.
- Konwerter nośników - Konwertery nośników są idealnym rozwiązaniem w przypadku migracji sygnałów sieci miedzianej i światłowodowej. Od teraz możliwe jest korzystanie z technologii światłowodowej i przesyłanie sygnałów na odległość wielu kilometrów bez konieczności wymieniania całej infrastruktury sieciowej.
- Repeater - Regenerator, wzmacniak, wtórnik, powtarzacz (ang. repeater) to urządzenie stosowane w telekomunikacji do regeneracji sygnału.Zasięg transmisji sygnałów jest ograniczony na skutek zniekształceń, zakłóceń i pochłaniania energii w mediach transmisyjnych. Regeneracja przesyłanych sygnałów w trakcie transmisyjnym pozwala ten zasięg zwiększyć. Regeneratory działają w warstwie fizycznej sygnałów (pierwsza warstwa modelu OSI) i nie próbują interpretować transmitowanych przezeń danych pod kątem ich poprawności (spójności).
- Koncentrator ( hub )
- Switch
- Most
Budowa światłowodu - włókno optyczne przenoszące impulsy świetlne składa się z rdzenia średnica 50 mikrometrów ( Rzadziej 62 mikrometra ). oraz z części zewnętrznej o średnicy 125 mikrometrów nazywanych płaszczem zewnętrznym. Pozostałe elementy włókna to bufor - izolacyjna warstwa akrylowa o średnicy 900 mikrometrów........ I izolacja zewnętrzna. Wyróżniamy światłowody przeznaczone do zastosowań wewnątrz budynków ( Ścisła tuba ) Przeznaczone do użycia na zewnątrz budynków ( Luźna tuba ) - włókna światłowodowe znajdują się w przestrzeni wypełnionej żelem. Światłowód wielomodowy promień światła może zostać wprowadzony pod różnymi kątami - modami. W przypadku światłowodów wielomodowych występuje nie korzystne zjawisko zwane dyspensą polegające na rozszerzaniu się promienia świetlnego wraz z przebytą droga dlatego też światłowody tego rodzaju mogą mieć maksymalnie 5 km długości. Światłowód jednomodowy - rdzeń złożony jest z wielu warstw o różnych współczynnikach załamania jego średnica wynosi 9 mikrometrów może transmitować tylko jedną wiązkę światła a dzięki minimalnej wielkości zjawiska dyspersji można wykorzystywać go do transmisji rzędu 60 km. Światłowody wielomodowe zapewniają przepustowość jednego gigabita na sekundę w odległości do pół kilometra przy dłuższych odległościach należy stosować światłowód jednomodowy zachowując tą przepustowość. Złącza światłowodowe :
Normy dotyczące światłowodowego :
Normy dotyczące światłowodowego :
- ISO / IEC 11801
- EN 50173
- TIA / EIA 568A